Ogłoszenia duszpasterskie

KOLĘDA 2024

Plan kolęd
W czasie kolęd odwiedzamy tylko tych Parafian, którzy wyrazili życzenie przyjęcia wizyty kapłana z błogosławieństwem.

02.01 – wtorek
Mickiewicza
Moniuszki 5 – 27
03.01 – środa
700-lecia 14 i 16
Gałczyńskiego 25, 27, 29, 31, 35
04.01 – czwartek
Kraszewskiego 20 – 34
Tuwima
05.01 – piątek
Bawarczyków
Grudziądzka
Legionów
Odrodzenia
Szosa Chełmińska (parzyste)
08.01 – poniedziałek
Bema 4, 8, 12, 16B, 18, 20
Szosa Chełmińska (nieparzyste)
09.01 – wtorek
Bema 22, 24, 38, 40, 42
10.01 – środa
Matejki 72 – 95
11.01 – czwartek
Matejki 60, 61, 62, 64, 65
12.01 – piątek
Matejki 52 – 56
Kraszewskiego 38, 42B
13.01 – sobota
Kraszewskiego 46/50, 58
Bema 66a
Gałczyńskiego 53
15.01 – poniedziałek
Gałczyńskiego 55, 57, 59
16.01 – wtorek
Gałczyńskiego 40a, 40 – 52
Moniuszki 40 – 53
17.01 – środa
Morcinka
Franciszkańska 13
Rynek Staromiejski 18
18.01 – czwartek
Bydgoska
Derdowskiego
Krasińskiego 12 – 19, 21/23, 25
19.01 – piątek
Krasińskiego 22/24, 30/32, 34 – 42
Matejki 8 – 49
20.01 – sobota
Kraszewskiego 2, 4, 6
700-lecia 12
22.01 – poniedziałek
Prusa
Słowackiego
Wita Stwosza
23.01 – wtorek
Szymanowskiego
UZUPEŁNIENIA
 
 Plan Mszy kolędowych
Podobnie jak w roku poprzednim zapraszamy serdecznie Parafian na specjalne Msze święte w kolejne niedziele stycznia na godzinę 17.00 – które będziemy odprawiali w Waszej intencji.
Po tej Mszy świętej będą poświęcone święte obrazy i krzyże, które kupiliście w ostatnim czasie.
 
7 stycznia – 17.00
Bema
Szosa Chełmińska
Franciszkańska
Stary Rynek
14 stycznia – 17.00
Gałczyńskiego
Moniuszki
Tuwima
Legionów
Grudziądzka
Odrodzenia
Bawarczyków
21 stycznia – 17.00
Matejki
700-lecia
Morcinka
Kraszewskiego
28 stycznia – 17.00
Słowackiego
Szymanowskiego
Wita Stwosza
Prusa
Krasińskiego
Mickiewicza
Bydgoska
Derdowskiego
Chopina

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

21 stycznia 2024 r. ( III Niedziela Zwykła )

NIEDZIELA SŁOWA BOŻEGO

 1. Msze św. o godz.: 900, 1030, 1200, 17.00 i 1830.  W dni powszednie Msze św. o godz.: 800, 1700  i 1830  
 2. Obchodzimy dziś w całym Kościele NIEDZIELĘ SŁOWA BOŻEGO. Niedziela ta ma nam przypominać, że podstawą wszelkiej autentycznej i żywej duchowości chrześcijańskiej jest Słowo Boże, głoszone, przyjęte, celebrowane i rozważane w Kościele. Papież Benedykt XVI tak nauczał: „Poprzez swe Słowo, Bóg pragnie nam przekazać całą prawdę o sobie i swym planie zbawienia rodzaju ludzkiego. Wysiłek coraz głębszego poznania prawdy Świętych Ksiąg oznacza więc usiłowanie coraz lepszego poznawania Boga, tajemnicy Jego zbawczej woli” Dlatego nieustannie zachęcamy, by brać do ręki Pismo Święte, czytać je, rozważać i kontemplować. Zapraszamy chętnych do uczestnictwa w spotkaniach Kręgu Biblijnego, który działa przy naszej parafii. Spotkania odbywają się w każdy poniedziałek po Mszy Św. wieczornej.
 3. Msza Św. o godz. 12.00 w intencji wszystkich parafian i we wszystkich intencjach składających ofiary, którzy wspomagają nas w naszych pracach konserwatorskich i remontowych. Za złożone ofiary składamy serdeczne Bóg Zapłać !
 4. Również dziś o godz. 16.00 w naszej Świątyni WSPÓLNE KOLĘDOWANIE ! Przy betlejemskiej szopce małemu Jezusowi kolędować będą dzieci z naszej scholii, ministranci, uczniowie ze szkoły nr 13, ich rodzice, przyjaciele i krewni. Wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy radosnego śpiewania kolęd i pastorałek.
 5. O godz. 17.00 Msza Św. KOLĘDOWA dla mieszkańców ulic: Matejki, 700-lecia, Morcinka i Za tydzień 21 stycznia zapraszamy mieszkańców ulic: Słowackiego, Szymanowskiego, Wita Stwosza, Prusa, Krasińskiego, Mickiewicza, Bydgoskiej, Derdowskiego i Chopina.
  W czasie tej Eucharystii modlimy się z tymi, którzy z różnych powodów nie zdecydowali się na przyjęcie kolędy w domu. Po Mszy Św. święcimy dewocjonalia tj. obrazy, krzyże, różańce lub inne przedmioty kultu, które zakupiliśmy w ostatnim czasie.
 6. W najbliższych dniach w liturgii kościoła obchodzić będziemy:
 • w środę - wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła.
 • w czwartek - święto Nawrócenia Św. Pawła Apostoła
 • w piątek - wspomnienie św. świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa. To również Dzień Islamu w Kościele Katolickim.
 1. Jutro w poniedziałek 22 stycznia przypada 111 rocznica urodzin naszego wspaniałego i przemożnego patrona bł. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, a w przyszły poniedziałek dzień, w którym został ochrzczony, czyli dzień przyjęcia Sakramentu Chrztu Świętego. Wspominając te wydarzenia rozpoczynamy czas szczególnej modlitwy w roku 25 rocznicy beatyfikacji Ks. Stefana, jak również 25 rocznicy pobytu w Toruniu Ojca Świętego Jana Pawła II. Pragniemy wyprosić u Boga łaski rychłej kanonizacji ks. Wincentego i otrzymania wszelkich potrzebnych łask za jego wstawiennictwem. Tym samym rozpoczynamy w naszej parafii, duchowe przygotowania do uroczystości odpustowych w dniu 23 lutego, kiedy obchodzić będziemy 79 rocznicę śmierci błogosławionego.
 2. We wtorek, jak każdego 23 dzień miesiąca, wieczorna Msza Św. „z Vickiem”. O godz. 18.30 Eucharystia i nowenna za wstawiennictwem naszego patrona.
 3. W styczniu, wyjątkowo, w najbliższy czwartek 25-go, na poranną Eucharystie zapraszamy czcicieli Bożego Miłosierdzia.
 4. W piątek o godz. 8.00 Msza Św. dla wszystkich członków Wspólnoty Żywego Różańca. Po Mszy Św. wymiana tajemnic. Zapraszamy także inne osoby, tak kobiety jak i mężczyzn, dziewczęta i chłopców - wszystkich, którzy codziennie odmawiają różaniec, by zechcieli dołączyć do tej grupy modlitewnej. Przypominamy, że w każdą I sobotę miesiąca o godz. 15.00 w naszej świątyni modlą się na różańcu młodzi mężczyźni, mężowie i ojcowie rodzin. Uczestniczą w Eucharystii a tym samym dają świadectwo swojej wiary, miłości, troski o rodzinę, przywiązania do Kościoła, Ojczyzny i drugiego człowieka.
 1. Również w piątek 26 stycznia spotkanie kandydatów do Bierzmowania. Od 17.30 do 18.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu, o 18.30 Msza Św.
  i spotkanie formacyjne.
 2. Plan naszych indywidualnych spotkań kolędowych na najbliższy tydzień:

w poniedziałek            22 STYCZNIA Prusa, Słowackiego i Wita Stwosza.

we wtorek                   23 STYCZNIA  Szymanowskiego i kolęda tzw. uzupełniająca nasze świąteczne odwiedziny duszpasterskie.

 1. Wytrwale zachęcamy do kupowania i czytania prasy katolickiej. W zakrystii można nabyć nowy numer Katolickiego Tygodnika „Niedziela” i 20 już nowy numer Tematem numeru jest Księga Psalmów.
 1. W każdą środę zapraszamy na nowennę do M.B. Nieustającej Pomocy o godz.7.30 i 18.00, jak również na codzienną Adorację Najświętszego Sakramentu w godz. od 1730 do 1830.
 1. O poprowadzenie adoracji wspólnotowej prosimy: w piątek 26 stycznia kandydatów do sakramentu Bierzmowania, w piątek 2 lutego Wspólnotę Bożego Miłosierdzia.
 1. Polećmy Bogu zmarłych: śp. Marię Dymerską, śp. Henryka Chylińskiego, którego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 11.00 i śp. Hannę Mordyl, której pogrzeb we wtorek o godz. 13.00           

Dobry Jezu a nasz Panie …

 

MODLITWA O POKÓJ ZA WSTAWIENNICTWEM ŚW. JANA PAWŁA II

 

Dobry Ojcze, nakazałeś ludziom, by czynili sobie ziemię poddaną. Dałeś przykazania, aby żyli spokojnie, bezpiecznie, w miłości. A ja tak często zapominam o tym, że przykazania mnie nie ograniczają, ale są dla mnie wielkim dobrem.

Święty Jan Paweł II powiedział, że "sprzeciwiając się planom Boga Stwórcy, człowiek wprowadza nieporządek, który niechybnie odbija się na reszcie stworzenia. Gdy człowiek nie żyje w pokoju z Bogiem, nie ma pokoju na ziemi".

Za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, papieża pokoju i pojednania, proszę Cię, Ojcze, o dar pokoju. Proszę o pokój w moim sercu, o pokój w mojej rodzinie, w mojej Ojczyźnie, na całym świecie. Nie pozwól, abym kiedykolwiek sprzeciwił się Twoim planom. I proszę o dar wiary dla rządzących, by i oni nie sprzeciwiali się Tobie.  Amen.

 

 

 

S U P L I K A C J A

Święty Boże, Święty mocny, Święty a Nieśmiertelny zmiłuj się nad nami…

 1.   Od powietrza, głodu, ognia i wojny                W.  Wybaw nas Panie
 2.   Od nagłej i niespodzianej śmierci                   W.   Zachowaj nas Panie
 3.    My grzeszni Ciebie Boga prosimy                 W.   Wysłuchaj nas Panie

 
 

APEL BISKUPA TORUŃSKIEGO

Umiłowani w Chrystusie Siostry i Bracia!

Pokój wam!

Wojna, która dotknęła naszego wschodniego sąsiada jest również dla nas bolesna i wzywa nas do solidarności z narodem ukraińskim oraz do konkretnej pomocy.

Pokój nie jest wyłącznie dziełem dyplomacji i zabiegów międzynarodowych, ale przede wszystkim jest darem Boga, który mogą przyjąć ludzie o wrażliwych sercach.

Dlatego w tej trudnej sytuacji najpierw potrzeba naszej modlitwy, modlitwy o pokój i przemianę ludzkich serc. Niech ta modlitwa towarzyszy nam każdego dnia w liturgii oraz w osobistej rozmowie z Bogiem. 

Z pomocą, w trwaniu na modlitwie, przychodzi nam bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, którego wspomnienie liturgiczne w naszej diecezji obchodziliśmy 23 lutego – w przededniu jawnej i okrutnej agresji militarnej na Ukrainę. Odczytuję to jako znak i wyzwanie, abyśmy za Jego wstawiennictwem prosili o pokój. Św. Jan Paweł II wynosząc Go na ołtarze – 7 czerwca 1999 roku w Toruniu - nazwał Błogosławionego człowiekiem pokoju i uczynił jego orędownikiem.

Odpowiadając na apel Papieża Franciszka, Środa Popielcowa niech będzie dniem modlitwy, pokuty i postu, szczególnie w intencji pokoju. Obok modlitwy potrzeba też czynów miłosierdzia i naszej ofiary. W najbliższą niedzielę oraz w Środę Popielcową gorąco proszę o złożenie ofiar do puszek po Mszach świętych, które zostaną przeznaczone na pomoc dla naszych Sióstr i Braci z Ukrainy.

Zebrane pieniądze zostaną przekazane za pośrednictwem Caritas. Nasze diecezjalne Caritas jest już w tej chwili gotowe przyjąć uchodźców wojennych.

W tym trudnym czasie jeszcze raz pozdrawiam Was słowami naszego Zbawiciela: Pokój Wam!

Z błogosławieństwem i modlitwą

Wasz Biskup Wiesław

 Nowenna do błogosławionego ks. Stefana W Frelichowskiego. Plik PDF.

 

MODLITWA O OWOCE SYNODU

 

Stajemy przed Tobą, Duchu Święty, zgromadzeni w Imię Twoje. Z Tobą jedynie, który nas prowadzisz; zamieszkaj w naszych sercach, naucz nas drogi, którą mamy iść i jak mamy nią podążać. Jesteśmy słabi i grzeszni; nie dozwól, abyśmy wprowadzali nieład. Nie pozwól, by niewiedza sprowadziła nas na niewłaściwą drogę, albo stronniczość wpływała na nasze działania. Niech w Tobie odnajdziemy naszą jedność, abyśmy mogli razem podążać do życia wiecznego, i abyśmy nie zbaczali z drogi prawdy i tego, co jest słuszne. O to wszystko prosimy Ciebie, który działasz w każdym miejscu i czasie, w komunii Ojca i Syna, na wieki wieków. Amen.